Aile Planlaması ve Gynefix Boncuklu Spiral Özellikleri

GyneFix® nedir?
Gynefix NedirGyneFix® bir gebeliğin önlenmesi için rahim içerisine yerlestirilen yeni nesil rahim içi cihazdır. GyneFix® bilinen T-spirallerin geliştirilmis halidir. İp üzerine dizilmiş bakır boncuklardan oluşur. Her ikisi de hormonsuz ve dışarıdan kontrol gerektirmemesi açısından benzer olmasına rağmen bunların dışında çok az sayıda benzerlik bulunmaktadır. Gynefix® sayesinde küçük sıralı bakır ipliğin bilinen yan etkileri tamamen ortadan kaldırılmakta ya da en az seviyeye çekilmektedir. GyneFix® uzun süreli koruma için idealdir ve dolayısı ile 5 yıl boyunca basit ve güvenilir koruma olanağı sunmaktadır. Çocuk sahibi olmak istendiginde GyneFix® bu 5 yıllık sürenin herhangi bir anında çıkarılabilir. Ardından tekrar hamile kalmak mümkündür.

GyneFix® nasıl etki eder?
GyneFix® korumayı çifte bir etki ile sağlamaktadır. GyneFix® sürekli bir şekilde bakır-iyonlar salgılar. Bu iyonlar spermlerin hareket etmesini, sperm oosit etkileşimini ve dolayısı ile yumurtanın döllenmesini engeller. Buna ek olarak bakır iyonlar rahim içi zarını (endometriyumu) ikinci aşamada spermlere karsı düşman bir ortam haline getirdiğinden girişleri bakır iyon etkisinde engellenmiş olacaktır. Kadının hormonal dengesine müdahale edilmemektedir, doğal düzenli adet döngüsü devam eder ve çıkarıldığı andan itibaren hamile kalmak mümkündür. GyneFix®’in sonradan gebe kalınmasını etkileyen veya kısıtlayan bir etkisi yoktur.

Güvenlik
GyneFix® sonderece güvenli doğum kontrol yöntemlerinden birisidir. Korunma güvenceniz % 99,5-99,9 (Pearl-endeksi 0,1-0,5) seviyelerindedir. Bunun sebebi GyneFix® ‘in sabitleme mekanizması dolayısı ile dışarı atılmasının teorik olarak mümkün olmaması ve kullanım hatalarının (unutma, kusma, ishal veya diğer etkileşimler) imkânsız olmasıdır.