Vajinismus Tedavisi 

Kadının kendini koruması amacıyla bir savunma mekanizması olarak genital bölgedeki kaslarını kasması ve bu kasılma neticesinde ilişkinin mümkün olamaması olarak karşımıza çıkar. Olay bazen daha ileri boyuta gidip tüm bedende ve sırtta kasılmalar, eşi elle itmeler ve panik atak benzeri tablo ortaya çıkabilir. Ülkemizde neredeyse 10 kadından birinde görülmektedir.

Nedeni kimi zaman çocukluk çağı travmaları, yanlış inanışlar, baskıcı ailede yetişme kimi zamanda kadının bedeni hakkında yeterince bilgi sahibi olamamasıdır. İlişkiye giremeyen çiftlerin çok az bir kısmında organik yani anatomik bir sorun vardır.

Vajinismusun en önemli nedenlerinden biri; kadınlara çocukluklarından itibaren yapılan cinsellikle ilgili olumsuz telkinlerdir. Bu telkinler kadının kafasına yerleşir ve cinsel ilişkiyi kafasında fazlaca büyütür.

Vajinismus hastalarında aynı zamanda insanlara karşı güven sorunu vardır. Her ne kadar eşlerine çok güvenseler de bilinç altında eşi ile yakın olmanın kendine zarar vereceği düşüncesi vardır.

Sebebi ne olursa olsun vajinismusun %100 tedavisi vardır.

Tedavi Süreci

Tedaviye başlamadan önce durumu değerlendirmek (hastanın ne düzeyde bedenini kastığını anlamak), varsa anatomik problemleri ortaya çıkarmak ve tedavi etmek açısından jinekolojik muayene şarttır.

Yine bu kişilerde güven sorunu olduğundan eşe ve terapiste güvenmesi ve çiftin ilişkisinin olabildiğince iyi olması sağlanmalıdır. Organik bir neden yoksa olay genelde bilinçaltından kaynaklandığı için kadının buna dair korkularını yenmek ve güzel bir birlikteliğe dair bilgi ve isteğini artırmak gerekir. Bu amaçla da terapi uygulanması gerekir.

Terapi içeriği ve süresi her vakada altta yatan sebebe göre değişebilmektedir. Yanlış bilgi ve ilk gece korkularına bağlı vajinismus vakalarında terapi süresi daha kısa iken çocukluk travmalarına (istismar, taciz gibi) bağlı durumlarda terapi süresi daha uzun olabilmekte ve bu vakalarda bir psikiyatrist ya da psikolog ile vakanın birlikte yönetimi gerekmektedir.

Çoğu hastalarımızdan duyduğumuz kızlık zarı aldırma ya da kızlık zarı açtırma, ilişki öncesi kas gevşetici ya da alkol alma, anestezi altında ilişkiye girme, lokal birtakım uygulamalar vajinismus tedavisinde uygulanan yanlış, gereksiz ve faydasız uygulamalardır.

Vajinismus çiftin sorunu olduğu için terapiler mutlaka eşli olarak yapılmalıdır. Aksi takdirde yeterli sonuç alınamaz. Bu tedavide erkeğin kadına desteği çok önem arz etmektedir. Adeta evdeki terapist gibi davranmalıdır. Ayrıca değerlendirmeler sırasında erkeğe ait erken boşalma, sertleşme gibi sorunlar varsa bunlar da ortaya çıkarılıp tedavilerinin yapılması gerekir.

Vajinismus Tedavisini (Terapi) Kimler Yapar?

Bir kadın doğum muayenesinden sonra jinekolojik bir sorun yoksa bu konuda eğitim almış jinekolog, psikiyatrist, aile hekimi, psikolog bu tedavileri yapabilirler.

Terapilerde Neler Yapılır?

“Bilişsel yeniden yapılandırma” ve “Sistematik duyarsızlaştırma” dediğimiz yöntemler uygulanır.

Bilişsel yeniden yapılandırma; kişinin cinsellik ve kendi bedeni hakkındaki olumsuz düşüncelerini değiştirme, doğru anatomi ve cinsellik bilgisi verme,

Sistematik duyarsızlaştırma ise; cinsellikle ilgili korkularını yenmek için bedenine uygulanan parmak ya da dilatör egzersizlerinden ibarettir. Bu amaçla kitaplar, maketler, eğitici videolar ve vajinal dilatörlerden faydalanırız.

Vajinanın ve vücut kaslarının istemsiz şekilde kasılmasını sağlayan şey beyindeki cinselliğe dair olumsuz duygu ve düşüncelerdir. Aslında sadece vajinismus değil ister kadın olsun ister erkek, çoğu cinsel bozukluğun altında beyindeki olumsuz düşünceler yatar. Bu olumsuz düşünceleri gidermek için cinsel eğitim şarttır ama maalesef ülkemizde yetersizdir. CİSED ( www.cised.org.tr ) güvenilir bilgi edinmek için doğru adreslerden biridir.

CİSED andı: “Cinsellik rahatlamış ve gevşemiş bir halde, sevişmenin ve dokunmanın verdiği hazza odaklanarak, haz alıp haz verebilme, ruhu ve bedeni paylaşabilme, ne olursa olsun bir şekilde boşalabilme bilim ve sanatıdır…”

Kaynaklar:
1. Bir Kaçınma ve Erteleme Hastalığı Olan Vajinismusun Üstesinden Gelmek, Psikoterapist Dr. Cem KEÇE
2. 10 Adımda Vajinismus Tedavisi, Psikoterapist Dr. Cem KEÇE, Psikolog Serap GÜNGÖR
3. CİSED Cinsel Terapi Eğitim Notları

🤰🏻 Doç.Dr. Meryem GENCER
☎️ 0530 723 80 39 📲
🚩 Bahçeşehir İstanbul 📍
🤰🏻 Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı 🤱 Jinekolog 👼🏻